DOMOWE ZABAWY CZĘŚĆ 18

Witamy Jeżyki w środę :)

Temat dnia: Liczymy kwiatki

Cele:

- liczy w zakresie pięciu

Potrzebne Wam będą: sylwety kwiatów: z trzema, z czteroma, z pięcioma płatkami, trzy tace lub kartki rożnego koloru.

Drogie Jeżyki na początek zabawa ruchowa Ziemia, woda, powietrze”. Zaproście do zabawy rodzeństwo albo innych domowników. Dzieci / dziecko stoją na hasło rodzica:

Ziemia  - dotykają dłońmi podłogi

Woda – chwytają się dłońmi za kolana

Powietrze – podnoszą ręce do góry, wskazując przestrzeń nad sobą

Odpowiedzcie wspólnie na pytanie: Czy rośliny oddychają?

Teraz rodzicu wyjaśnij dziecku, że rośliny, tak jak ludzie i zwierzęta oddychają. Pochłaniają przy tym szkodliwe gazy, a wydzielają tlen, który jest potrzebny do oddychania ludziom i zwierzętom. Jeżeli ziemia, woda, powietrze są zanieczyszczone, to szkodzą nie tylko ludziom, ale zwierzętom i rośliną, które wtedy chorują.

Zabawa matematyczna - Liczymy kwiatki

Rodzic rozkłada na podłodze sylwety kwiatów: z trzema, z czteroma, z pięcioma płatkami. Dziecko  spaceruje między kwiatkami i je zbiera. Gdy rodzic klaśnie:

• Pięć razy – zbierają po jednym kwiatku z pięcioma płatkami
  • Cztery razy – zbierają po jednym kwiatku z czteroma płatkami
  • Trzy razy – zbierają po jednym kwiatku z trzema płatkami

Gdy dziecko ma już po pięć kwiatków, np. z dwa z pięcioma płatkami, dwa z czteroma płatkami, i jeden z trzema płatkami to siada na dywanie i układa przed sobą sylwety kwiatów.

Teraz czas na dodawanie i odejmowanie.

Poproś dziecko, żeby liczyło kwiaty i pokazywało ich liczbę na palcach

• Ile masz kwiatków z trzema płatkami?
  • Ile masz kwiatków z czteroma płatkami?
  • Ile masz kwiatków z pięcioma płatkami?
  • Ile to jest razem: dwa, jeden, dwa? Pokaż na palcach

Następnie rodzic rozkłada przed dzieckiem tace lub kartki z bloku. Dziecko oddaje kolejno kwiaty z podaną przez rodzica liczbą płatków. Po oddaniu liczą, ile kwiatków mu pozostało.

• Ile miałeś kwiatów?
  • Ile kwiatów oddałeś?
  • Ile Tobie zostało?

Tak samo postępujcie po oddaniu kwiatów z następną liczba płatków.

• Ile miałeś kwiatów?
  • Ile kwiatów oddałeś?
  • Ile Tobie zostało?

Na koniec możecie poćwiczyć orientację przestrzenną w zabawie Gdzie masz kwiatek?

Dziecko zabiera sylwetę kwiatka i przy piosence „ Świat jest w naszych rękach” (była na wczorajszym naszym spotkaniu), porusza się, podczas przerwy w muzyce ustawia kwiatek względem siebie na polecenie rodzica, np. nad sobą, przed sobą, za sobą, na głowie, z boku.

Miłej zabawy. Pozdrawiamy. Do zobaczenia jutro. :)

Data dodania: 2020-04-14 19:19:11
Data edycji: 2020-04-14 19:32:31