Czwartek 1.04.2021

Uprzejmie informujemy,

że dziś w nocy Przedszkole Jana Brzechwy w Czarnkowie

zostało w całości pomalowane na czerwono, a na środku placu wybudowano fontannę.

Zmieniono dietę na wysokonutellową, a pierwszym posiłkiem w przedszkolu będzie kolacja.

W deszczową pogodę prosimy o przyprowadzanie rowerów do sal, gdyż zajęcia sportowe

będą odbywać się na terenie budynku przedszkola.

Zaprzyjaźnione tygrysy i słonie prosimy wprowadzać bocznym wyjściem, by nie mijały się z lamami.

Dziękujemy ;)

Temat dnia: Prima aprilis i wielkanocna kartka.

Dziecko:

• dowiaduje się albo przypomina sobie o istnieniu prima aprilis,
  • potrafi odróżnić dobre żarty od takich, które mogą sprawić przykrość czy nawet wyrządzić komuś krzywdę
  • uczy się zabaw śmiechem, które korzystnie wpływają na samopoczucie i pozwalają na zrelaksowanie organizmu,
  • wykonuje kartkę świąteczną

1. Zagadka :

Mogą to robić chłopcy i dziewczynki,
Dorośli to robią czasami.

Robimy to zwykle wtedy,
Gdy dobry humor mamy,
Gdy ktoś powie coś śmiesznego,
Kiedy zdarzy się coś miłego.
A każdy wam powie,
Że on to – zdrowie.

(rozwiązanie: śmiech)

Wyjaśnienie, iż Prima aprilis to święto żartów i uśmiechu. Dzień, w którym ludzie starają się nawzajem w zabawny sposób oszukać albo zrobić jakiegoś psikusa. Nawet gazety i telewizja biorą w tym udział, wplatając do wiadomości informacje nieprawdziwe.

• Wspólne szukanie daty w kalendarzu.
  • Uniwersalny charakter śmiechu. Rodzic zwraca uwagę dziecka na uniwersalizm śmiechu. Uświadamia im, że śmiano się już bardzo, bardzo dawno temu. Śmieją się ludzie na całym świecie, bez znaczenia jest kolor skóry, płeć, wiek, język itd. Mówimy im o tym, jak dobrze wpływa śmiech na cały organizm: pozwala na rozluźnienie ciała i polepsza samopoczucie. Pomaga odreagować napięcie, zdenerwowanie, jest w stanie zmniejszyć poziom lęku. Gdy się śmiejemy, głębiej oddychamy, a co za tym idzie – coraz lepiej dotlenia się cały organizm i – co najważniejsze – dotlenia się mózg.
  • Rodzic wyjaśnia, jak odróżnić dobre żarty od takich, które mogą sprawić przykrość czy nawet wyrządzić komuś krzywdę (przykład: żarty z czyjegoś ubrania czy wyglądu to nie żart tylko wyśmiewanie się, ubliżanie komuś).
  • Prawdziwe i nieprawdziwe wiadomości. Rodzic zapowiada, że przeczyta teraz dzieciom informacje. Jeżeli dzieci uważają, że któraś informacja nie jest prawdziwa, niech zawołają „prima aprilis”:

■    W warszawskim ZOO przyszedł na świat słoń, który zamiast trąby miał skrzypce. (prima aprilis)
■    Zapadła decyzja, że dzieci po zakończeniu przedszkola udają się od razu na studia (prima aprilis)
■    W kwietniu w ogrodach sadzi się wiele roślin. (to możliwe)
■    W warszawskim ZOO przyszedł na świat słonik, który ważył 100 kilogramów. (to możliwe)
■    Brązowe krowy zamiast mleka dają kakao. (prima aprilis)
■    Od jutra słońce zacznie świecić na niebiesko. (prima aprilis)
■    Od dzisiaj kierowcą autobusu będzie mogło zostać dziecko, które ukończyło 6 lat. (prima aprilis)

2. Ćwiczenia słowne „Układamy rymy”.

Rodzic wypowiada krótkie teksty, do których dziecko wymyśla rymujące się słowa, np.

Ten kurczaczek to malutki... (zwierzaczek).
To kurczątko to milutkie... (pisklątko).
Mama kokoszeczka znosiła śliczne... (jajeczka).
Malutkie kureczki są jak żółciutkie... (kuleczki).
Malujemy jajeczka w złote gwiazdki i... (słoneczka).
Małe kurczaczki mają mięciutkie... (kubraczki).
Następnie dzieci same układają swoje rymy związane z tematyką świąteczną.

3. Karty pracy:Odkrywam siebie   cz. 3, nr 60 lub /i zabawy słowne z załącznika

1. Kartka wielkanocna – wykonanie ozdoby świątecznej na stół wielkanocny.

Wykonywanie kartki świątecznej, która ozdobi świąteczny stół lub będzie upominkiem dla bliskich. Samodzielne działania dzieci. Wycinanie wybranych elementów. Składanie kartki na połowę. Przyklejanie na pierwszej stronie złożonego kartonu wyciętych elementów wielkanocnych tak, aby powstała kartka świąteczna. Do środka można załączyć życzenia dla najbliższych.

Tu znajdziecie Państwo film z pomysłem na naprawdę prostą kartkę wielkanocną, którą mogą zainspirować się dzieci.

Dnia pełnego uśmiechu życzą Wasze Panie :)

Źródło zdjęć: pixabay.com

Data dodania: 2021-03-31 10:33:37