15.04.2021r. Czwartek - Gwiazdy, gwiazdeczki

GWIAZDY, GWIAZDECZKI

Czwartek – 15.04.2021r.

Dzień dobry!

1. Zabawa orientacyjno-porządkowa Dzień i noc:

Potrzebujemy: kartkę w kolorze żółtym i czarnym (lub inny przedmiot/rzecz w tym kolorze)

Rodzic umawia się z dzieckiem, że żółty przedmiot/kartka symbolizuje słońce (dzień), a czarny przedmiot/kartka księżyc (noc). Gdy rodzic pokazuje słońce – dziecko porusza się po pokoju w dowolny sposób (np.: marsz, bieg, podskoki), a gdy pokazuje księżyc – co jest sygnałem zbliżającej się nocy – dziecko kładzie się na dywanie i przez chwilę nieruchomieje (śpi).

Następnie rodzic pyta dziecko:

• Po dniu mamy noc, a po nocy...?
  • Czy to tak cały czas trwa: dzień, noc, dzień, noc...?

Link do filmu: dzień - noc

2. Gwiazdy, gwiazdeczki – ćwiczenia klasyfikacyjne:

Na dole strony w załącznikach znajduje się szablon gwiazdek do wycięcia (białe do pokolorowania lub drugie – już kolorowe). Jeżeli nie mają Państwo drukarki, to można narysować gwiazdy (małe i duże), a dziecko je pokoloruje.

Segregowanie według wielkości:

Rodzic przygotowuje dwie obręcze (mogą być pojemniki, miski – coś do czego dzieci będą mogły wkładać gwiazdy). Do jednej dziecko wkłada duże gwiazdy, a do drugiej – małe gwiazdy.

Po posegregowaniu gwiazd rodzic wraz z dzieckiem nazywa utworzone kolekcje: Tutaj są małe gwiazdy, a tu – duże gwiazdy.

Segregowanie według koloru:

Rodzic przygotowuje trzy obręcze. Wyciąga małe gwiazdy i duże gwiazdy – złote, srebrne, białe – i je miesza. Dziecko wkłada do pierwszej obręczy złote gwiazdy, do drugiej – srebrne, a do trzeciej – białe. Potem nazywa swoje kolekcje: Tutaj mamy złote gwiazdy (pierwsza obręcz), tu – srebrne gwiazdy (druga obręcz), a tu – białe gwiazdy (trzecia).

3. Gwiazdy na niebie – praca plastyczna:

Potrzebujemy: ciemnoniebieska lub czarna kartka A4, farba plakatowa (żółta, złota, srebrna lub biała), 1 ziemniak.

Rodzic kroi ziemniaka na pół, następnie wykrawa w każdej połówce ziemniaka kształt gwiazdy.

Dziecko wykorzystuje ziemniakowe stemple w swojej pracy – zanurza w farbie i odbija na kartce.

Miłego dnia!

Data dodania: 2021-04-14 22:03:35